extension
22 آذر 1401 - 12:35

قالیباف: نگاه دولت و مجلس در برنامه هفتم و بودجه ۱۴۰۲ باید متمرکز بر «خانواده» باشد

رئیس مجلس گفت: باید در همه موضوعات نگاه ما به موضوع خانواده باشد و این نگاه در حوزه کلان برنامه هفتم می‌تواند در ابعاد مختلف ما را وفق کند و امید مردم هم بر توجه مجلس و دولت به این موضوع است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سه شنبه 21 آذر در روند بررسی گزارش مشترک کمیسیون های فرهنگی، اجتماعی و بهداشت و درمان در مورد نحوه عملکرد دستگاههای مسئول در اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، اظهار کرد: وظیفه خودم می‌دانم با توجه به اینکه یک عقب ماندگی جدی به بحث جوانی جمعیت داریم، اما در یک سال گذشته دولت و مجلس تلاش کردند و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به تصویب رسید و طی یک سال گذشته که از اجرای آن می گذرد، گام های قابل توجهی برداشته شده است.

وی افزود: وزارت بهداشت هم گام های خوبی در راستای تحقق این قانون برداشته است که تشکر می کنم؛ شاید در زمان مقرر نتوانیم قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را محقق کنیم و نیاز به تلاش مضاعف هستیم.

رئیس مجلس گفت: دوستان در دولت دقت کنند آین نامه ها هنوز تکمیل نشده است. ما 26 آینن نامه داریم که 15 تا از آن تصویب شده و 11 آیین نامه مانده است. توقع ما این است، با توجه به اینکه در بند ب تبصره 17 ده هزار و هفتصد همت پیش بینی شده هنوز اتفاقی نیوفتاده است.

قالیباف خاطر نشان کرد: قانون جوانی جمعیت چند بخش دارد؛ بخش «ستادی، پژوهشی، آموزش و تبلیغی»، «پزشکی و سلامت» و یکی هم مسائل «تشویقی و حمایتی» است؛ این ها شاخص هایی هستند که ما در نظارت های بعدی مد نظرمان است.

وی ادامه داد: اقدامات خوبی در موضوع جوانی جمعیت شده است اما چون در آغاز کار هستیم هنوز آثار این اقدامات به کف جامعه نرسیده است. اما واقعاً ما در 6 ماهه بعدی که طبق قانون باید هر 6 ماه اقدامات دولت به مجلس ارائه شود، باید اثر این مسئله را در 6 ماهه آینده شاهد باشیم.

قالیباف با تاکید بر اینکه قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به همه جغرافیای کشور مربوط است، گفت: ضروری است کارها در استان ها تقسیم شود، موضوع جمعیت دغدغه استانداران نیست.

قالیباف یادآور شد: برخی از موضوعات زیرساختی چندین کار و مشکل را با هم حل می کند، به عنوان مثال بحث مربوط به مسکن به ویژه در حوزه دانشجویان متأهل که در این بخش هم مشکل این قشر حل می شود، هم به قانون مذکور توجه می شود و می طلبد وزارت راه و شهرسازی در اعتبارات، این موضوع را در اولویت زیرساخت ها قرار دهد و درخواست دارم که آقای فروتن دبیر ستاد ملی جمعیت و تمام مجموعه ها،  مبنای هوشمندسازی را در فعالیت های مربوط به حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مدنظر قرار دهند و اگر این کار را دنبال نکنیم به طور حتم در شفاف سازی، مردمی سازی و کارآمدسازی این موضوع موفق نخواهیم بود.

رئیس قوه مقننه کشورمان گفت: می طلبد دولت که در حال حاضر مشغول تنظیم بودجه سال 1402 و برنامه هفتم توسعه است، این مورد را مورد توجه قرار دهد، همانطور که یکی از سیاست های اصلی ما، حمایت از خانواده و جوانی جمعیت است و در مجلس هم صحبت خواهیم کرد، حال اگر این سوال مطرح شود که در کلان بودجه و برنامه هفتم توسعه، مخاطب اصلی شما کجاست؟ کدام قشر مخاطب اصلی است؟ من فکر می کنم ما باید بگوییم مخاطب اصلی ما خانواده است و اگر همه موضوعاتمان از جمله موضوعات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، رفاهی، معیشتی و اشتغال معطوف به خانواده باشد،  همه اینها را تحت پوشش قرار می دهد، لذا این نگاه در حوزه کلان برنامه هفتم می تواند در ابعاد مختلف موفقیت آمیز باشد و امید مردم هم در این است که مجلس و دولت به این موضوع توجه کنند.

وی بیان کرد: از حضور وزرای بهداشت و کشور و همچنین فروتن دبیر ستاد ملی جمعیت و همه عزیزانی که در این نشست حضور داشتند، تشکر می کنم.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 908305