extension
11 دی 1401 - 14:12

محورهای نطق وکلای ملت/ از تاکید بر رسیدگی به معیشت مردم تا مقابله با افزایش قیمت‌ها

مقابله جمهوری اسلامی با نظم استکباری، لزوم مقابله با بی ثباتی قیمت ها، رسیدگی به معیشت مردم و توجه به موضوع اشتغال، مهم ترین محورهای نطق میان دستور امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزار فارس، نمایندگان مردم در نطق میان دستور امروز خود به محورهای مهمی چون مقابله جمهوری اسلامی با نظم استکباری، لزوم مقابله با بی ثباتی قیمت ها، رسیدگی به معیشت مردم و توجه به موضوع اشتغال اشاره کردند.

در ابتدا عبدالعلی رحیمی مظفری، نماینده سروستان در نطق میان دستور خود ضمن تسلیت ایام شهادت سردار سلیمانی، با بیان اینکه جامعه بشری همواره دچار تزویر و زور استکبار بوده است، گفت: دین مبین اسلام نیز هیچگاه از حمله معاندین مصون نبوده و بیشترین آسیب را از به ظاهر خودی ها دیده است.

نماینده مردم سروستان، کوار و خرامه در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: یک روز با تزویر، قرآن بر سر نیزه قرار گرفته و مکر معاویه و عمروعاص ها حاکم می شود و یک روز دیگر زیباترین شعار مصلح آخرالزمان مهدی صاحب الزمان(عج) که اصلاحات است دستمایه فریب مردم می شود؛ یک روز پرچم سبز مقدس علوی دستمایه نفاق می شود و یک روز به نام مردم علیه مردم توطئه اقتصادی می کنند.

وی با بیان اینکه اگر برخی دشمنان این مرز و بوم دلسوز مردم هستند چرا دنبال فشار حداکثری و تحریم مردم هستند، عنوان کرد: یک روز پایه و اساس خانواده و تربیت که زن است را نشانه می روند و شعار «زن، زندگی، آزادی» می دهند در حالی که آزادی واقعی را به زن داده است لذا نکند حکومت پلید فرانسه فراموش کرده که کنفرانس «آیا زن انسان است؟» را آنها برگزار کرده و ایالات متحده آمریکا یکی از ده کشور ناامن برای زنان است.

رحیمی مظفری ادامه داد: استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا دم از آزادی می زند اما کشورهای تجزیه می کند تا مستعمره آنها باشند. کودکان و زنان را در عراق، افغانستان، سوریه و دیگر کشورها به خاک و خون می کشد و هر کشوری که دنبال استقلال و آزادی بود را تحریم کرده و با جنگ رسانه ای حقایق را وارونه جلوه می دهد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خطاب به ایادی استکبار تأکید کرد: جمهوری اسلامی بر هم زننده نظم کذایی و نوین جهانی شما است که می خواهید چند کشور برای همه کشورها تصمیم بگیرد.

وی در ادامه خطاب به دولتمردان کشور گفت: امروز حمایت از تولیدات داخلی نیاز است اما تحریم مردم به بهانه تولید داخلی و گران شدن مایحتاج مردم شایسته نیست. نگاه به انرژی و نحوه مصرف آن باید در کشور تغییر کند. امروز حدود نیمی از انرژی کشور به هدر می رود و مردم مقصر آن نیستند. مصرف کنندگان اعم از دستگاه های انرژی بر، ساختمان ها، خودروها و صنایع استاندارد نبوده و این سرمایه را به آتش می کشند که دولت باید اقدام جدی کند.

رحیمی مظفری در ادامه با بیان اینکه کشاورزی و دامپروری را به عنوان بزرگ ترین مولد و تأمین کننده امنیت غذایی دانست و گفت: برنامه ای برای حمایت از آن اجرا نمی شود. چرا قوانین بودجه اجرایی نمی شود. از دولت برای ارائه لایحه ساماندهی خودرو و از مجلس و شورای نگهبان به خاطر تصویب و تأیید آن تشکر می کنم اما باز هم کافی نیست و اگر سیستم حمل و نقل و خودرو اصلاح شود قسمتی از مشکل انرژی کشور مرتفع می شود.

عضو مجمع نمایندگان استان فارس در ادامه خطاب به رئیس جمهور بیان داشت: ما تلاش ها و زحمات دولت را می دانیم اما ضعف تصمیم گیری قاطع در بدنه دولت و تعلل در انجام کارها مشهود است. برخی مدیران کارایی نداشته و برخی به دلیل فشار بیش از حد دستگاه های نظارتی اصلا تصمیم نمی گیرند.

وی همچنین با بیان این مطلب که باید بپذیریم در برخی بخش ها وضعیت بحرانی است و مردم مشکل اقتصادی داشته و منتظر بارقه های واقعی امید هستند، عنوان کرد: بازار سامان ندارد، نظارت کافی نیست. برخی سوداگران به جان مردم افتاده و برخی مردم به جان یکدیگر. سوداگران باید از مسئولان بترسند و نه مسئولان از سوداگران. شک نکنید قطار انقلاب به مقصد مطلوب خواهد رسید و دشمنان باید بدانند تا کنون شکست خورده و شکست خواهند خورد به شرطی که ما ذره ای در انجام کارها سستی به خرج ندهیم.

رحیمی مظفری با اشاره به قرارگیری در آستانه شهادت سردار دلها، به فرازهایی از وصیتنامه سردار سلیمانی اشاره کرد و یادآور شد: جهانیان باید وصیت حاج قاسم را بشنوند که منشوری از مکتب جهانی است. «امروز قرارگاه حسین بن علی(ع) ایران است، بدانید جمهوری اسلامی حرم است و این حرم اگر ماند دیگر حرم ها می مانند؛ اگر دشمن این حرم را از بین برد، حرمی باقی نمی ماند، نه حرم ابراهیمی(ع) و نه حرم محمدی(ص). خمینی بزرگ و پاک ما ولایت فقیه را تنها نسخه حیاتبخش این امت قرار داد لذا چه شما که به عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما که به عنوان سنی اعتقاد عقلی دارید بدانید باید بدون هرگونه اختلاف برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید که خیمه، خیمه رسول الله(ص) است.»

نماینده مردم سروستان در مجلس در ادامه خطاب به سیاسیون کشور اعم از اصولگرا و اصلاح طلب گفت: آنچه پیوسته ما را در رنج قرار می دهد این است که عموما ما در دو مقطع، خدا، قرآن و ارزش ها را فراموش و حتی فدا می کنیم، عزیزان هر رقابتی می کنید و هر جدلی دارید عمل و کلام شما در مناظره هایتان نباید تضعیف کننده دین و انقلاب شود که اگر بشود بدانید مغضوب نبی مکرم اسلام(ص) و شهدا هستید لذا مرزها را تفکیک کنید.

وی افزود: به کارگیری افراد پاکدست، معتقد و خدمتگزار به ملت نه افرادی که حتی اگر به میز یک دهستان هم برسند خاطره خان های سابق را تداعی می کنند. خطاب به علما و مراجع معظم، این دوره ها با همه دوره ها متفاوت است و این بار اگر مسلط شدند از انقلاب چیزی نمی ماند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: حاج قاسم عزیز! ایستاده ایم ان شاءالله! ما در ره عشق نقض پیمان نکنیم، گر جان طلبد دریغ از جان نکنیم؛ دنیا اگر از یزید لبریز شود، ما پشت به سالار شهیدان نکنیم.

در ادامه عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در نطق میان دستور خود خطاب به نمایندگان مجلس و مردم، گفت: خاطرتان هست زمانی سردار سلیمانی مرگ داعش را  اعلام کرد؟ امروز حضور شهید سردار سلیمانی در لایه‌های مختلف اجتماع، شکست جنگ ترکیبی و فرار معاندان از ایران و وطنمان را اعلام می‌کند. امروز همزمان با ایام 9 دی ما در مجلس شورای اسلامی شکست توطئه دشمن و پیروزی ملت ایران را اعلام می‌کنیم. رهبری جامعه و مردم بصیر موجب شکست دشمنان شدند. ملت ایران بر اینکه ولایت دلسوز مردم است مهر تایید در عمل و دست رد بر سینه اردوگاه دشمن زدند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حاکمیت باید به سرعت انسجام، هماهنگی، تدبیر و قاطعیت برای تحقق آرمان‌های نظام اسلامی را بیش از پیش به نمایش بگذارد، خطاب به رئیس جمهور افزود: وزرای شما باید مردم میدان عمل باشند. معدل عملکرد برخی از آنها رضایت بخش نیست. آقای رئیس جمهور یاد آوری می‌کنم نمایندگان در مجلس یازدهم، قبل از حضور شما در انتخابات، از شما خواستند به صحنه بیایید تا زمینه‌های مختلف اصول قانون اساسی بیش از پیش رعایت و اجرا شود. امروز که باهم صحبت می‌کنیم برخی از وزرای شما، نمره قابل قبولی از سوی نمایندگان نگرفتند.

مقتدایی خطاب به رئیس جمهور ادامه داد: چرا وزیر بهداشت شما باید در شرایطی باشد که بیش از 70 نفر طرح استیضاحش را امضا کرده باشند؟ برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش نیز ده‌ها امضا  جمع آوری شده است! آقای رئیس جمهور؛ وزیر میراث فرهنگی شما کجاست؟ البته در توئیت ها ایشان را می‌بینیم، اما کدام اقدام موثر توسط وی انجام شده است؟

وی خطاب به نمایندگان مردم در مجلس اظهار کرد: آیا در مناطق شما به ابینه تاریخی، میراث فرهنگی و صنایع دستی رسیدگی شده است؟ بیمه فعالان صنایع دستی  را چه کسی باید پیگیری کند؟ وزیر ورزش و سایر وزرا نیز همین حالت را دارند. لذا باید توسط آقای رئیس جمهور اقدامی صورت بگیرد.

اقتدایی خطاب به رئیس جمهور اظهار کرد: وزرای شما باید چالش‌های قابل پیش بینی را مدیریت کنند نه اینکه آنها را به بحران تبدیل کنند. زمانی به وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در اصفهان گفتم؛ ای دل به کوی عشق گذاری نمیکنی، اسباب جمع داری و کاری نمیکنی/ چوگان حکم در کف و گویی نمیزنی، بازِ ظفر به دست و شکاری نمیکنی – امروز اگر وزیر را ببنیم، دیگر شعر هم نخواهم خواند. در این کشور چه کاری انجام می‌دهید؟

مقتدایی با طرح سوالی از رئیس جمهور عنوان کرد: در بحبوحه نیاز به جهاد تبین و به کارگیری فرهنگ و هنر کشور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کجاست؟  آیا شما آثاری از اقدام موثر وی می‌بینید؟ ما که ندیدیم! امروز به آقای رئیس جمهور  می‌گویم که ثبات و پیش بینی پذیر کردن اقتصاد ایران یک ضرورت بوده نه یک انتخاب. باید بی ثباتی در قیمت ها و ابهام در سیاست ها را خاتمه دهید. برای رسیدن به این نقطه پیشنهاد دارم. رئیس جمهور باید سفرهای استانی را به سفرهای موضوعی توسعه داده و موضوعات کشور را حل و فصل کند. جلسات را در اتاق های شیشه ای برگزار تا خبرنگاران مخابره خبر کنند. به عنوان مثال رئیس جمهور برای خودرو (تصمیم‌گیری) و حکم کند. قرار بود قیمت قطعی خودرو با  سود خودروساز به شورای رقابت اعلام شود اما هم اکنون خودرو در بورس عرضه می‌شود تا ببنید چه کسی آن را گران تر می‌خرد! این امر خنده دار نیست؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، بیان کرد: رئیس جمهور سفرهای موضوعی را در تهران و در اتاق های شیشه ای برگزار کند و موضوعاتی مانند خانه های امید بازنشستگان، مرخصی زایمان برای زنان کارمند و معلمان، تکریم پزشکان، اینترنت و کسب و کارهای مجازی، گرانی، ارز، خودرو را مورد بررسی قرار دهد. به عنوان مثال، مسئله دانشجویان اوکراینی تنها نیازمند یک تصمیم بوده و بسیاری از موارد دیگر در همان روز قابل حل است و مردم هم ملموس تر اقدامات را متوجه می‌شوند. همچنین موضوعاتی نظیر جذب گردش‌گر، تسهیل وام ها، سربازی  و اشتغال و مسکن جوانان قابل بررسی است. به جوانان خودرو دهید، کما اینکه در گذشته سابقه نیز داشته است.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به آلودگی هوا در کشور تاکید کرد: مردم می‌گویند در اصفهان نه هوا داریم، نه آب داریم و نه خاک چرا که فرونشست اصفهان را می بلعد. آیا حتما مدرسه ابن سینا و گنبد مسجد امام باید فرو بریزد تا کاری انجام دهیم؟ نمایندگان سایر شهرها نیز مدافع این موضوع هستند که آقای رئیس جمهور؛ قاطعیت ، قاطعیت.

همچنین رحمت‌الله نوروزی نماینده علی آباد کتول در نطق میان دستور خود ضمن ادای احترام به مقام والای شهدا و آرزوی طول عمر برای رهبر معظم انقلاب اسلامی، نهم دی‌ماه که یادآور حضور جانانه و پرصلابت ملت ایران پای ارزش‌های اسلامی است را نیز گرامی داشت.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس یازدهم همچنین یاد سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی را گرامیداشت و گفت: نام سردار سلیمانی در تاریخ انقلاب، همچون ستاره‌ای درخشان خواهد درخشید. او اسطوره‌ای از ولایتمداری و مردم دوستی بود که تا آخرین لحظات عمر خود، دغدغه خدمت به مردم عزیز ایران، اسلام و انقلاب اسلامی را داشت.

وی با بیان اینکه فرصت‌‎ها چون ابر می‌گذرد، تصریح کرد: از ماست که بر ما است؛ فرصت استیضاح به سهولت حاصل نمی‌‎شود که آن را به راحتی از دست دهیم. ما به وزیری رأی مخالف استیضاح دادیم که به رغم دایه‌ کنترل بازار، قیمت خودرو روز به روز در حال افزایش است. همه می‌دانیم مافیای خودرو قوی است و عزم جدی برای مقابله با آن در دولت را می‌طلبد، اما قرار نیست وزیر صمت قولی بدهد و دقیقا عکس آن عمل شود.

نوروزی یادآور شد: بیش از آنکه به دنبال ثبات قیمت باشیم به دنبال ثبات اشخاص و مقامات هستیم، با این روش نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود و پراید 7 میلیون تومانی به 250 میلیون تومان رسیده است.

وی خطاب به وزیر صمت، گفت: شفاف به مردم و نمایندگان بگویید، برنامه شما برای تبدیل خودرو از یک کالای سرمایه‌ای به یک کالای مصرفی چیست، در این باره چه کردید؟ سیاست‌های مبهم، تعرفه‌های گنگ تجاری، چگونه می‌تواند بازار را کنترل کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای میرکاظمی، غضنفری و لطیفی «قفل کن» هستند؛ تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی و شرکتی انجام نمی‌شود، با وجود اینکه نمایندگان مجلس، شورای نگهبان و همه نهادهای مرتبط در جلسه کمیسیون حضور دارند اما آقای لطیفی در جلسات حضور نمی‌یابند.

نوروزی خطاب به مرتضوی وزیر کار نیز عنوان کرد: در این شرایط گرانی، تورم و افزایش قیمت‌ها، چرا یارانه دهک‌های پایین  تغییر کرده است. آقای بختیاری ما شما را به عنوان فرد حامی محرومان می‌‎شناسیم، امروز فشارهای اقتصادی بسیار زیاد است اما باید اصلاح دهک‌ها بر اساس نرخ تورم انجام شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس خطاب به وزیر نیرو، یادآور شد: در بحث حل موضوع سد زرین گل و فاز دوم نیروگاه علی آباد که قول عملیاتی شدن آن را دادید، اقدام شود.

وی اضافه کرد: با اینکه ما از آقای سجادی حمایت کردیم اما او نه در حوزه ورزش و نه در حوزه جوانان موفق نبوده است؛ ایشان فقط گفتار درمانی می‌کند و ما عملی در اقدامات آقای سجادی ندیدیم. آقای رئیسی نیاز به اصلاح کادر مدیریتی شما ضروری است و ما از شما انتظار داریم، نیروهای متخصص، مدیران میدانی، متعهد، ارزشی، ولایی و انقلابی را به کار گیرید. برخی نیروهای با تجربه کنار گذاشته شده و برخی نیروهای جدید آمده که کاربلد نیستند و کار را هم قفل کرده‌اند.

نوروزی با اشاره به اینکه سفرهای استانی رئیس جمهور به دور دوم رسیده، گفت: در برخی از وزارتخانه‌‎ها هماهنگی با رئیس جمهور وجود ندارد و این مسئله باید اصلاح شود.

 سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان نیز در نطق میان دستور خود گفت: ابتدا لازم می‌دانم از عنایت صمیمانه مقام معظم رهبری در دیدار با مردم استان اصفهان قدردانی کرده و عهد می‌بندم همانند 40 سال گذشته هرآنچه در توان داریم برای خدمت به کشور، انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ذیل مقام عظمای ولایت در طبق اخلاص گذاشته و ذره ای کوتاهی نکنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مقام معظم رهبری از دولت مردان خواستند برای حل مسئله آب اصفهان تلاش بیشتر کرده و شب را از روز نشناسند. به تبعیت از این فرمایش مقام معظم رهبری خطاب به دولتمردان مخصوصا رئیس جمهور عرض می‌کنم متاسفانه اقدام موثری برای حل مسئله آب استان اصفهان انجام نشده است. اگر می‌خواهیم دشمن در القاء یاس و بن بست در کشور ناکام بماند باید در عمل و فراتر از حرف و شعار تمام تلاش خود را به کار ببندیم. بیش از 6 ماه از سفر رئیسس جمهور به استان اصفهان گذشته انتظار داریم به قول های داده شده عمل شود.

وی، تصریح کرد: این روزها علی رغم هشدارهای قبلی در زمان رای اعتماد به دولت اقتصاد کشور گرفتار مارپیچ تورم شده و عمده تیم اقتصادی دولت آشنایی چندانی با حوزه‌هایی که در اختیار گرفته اند ندارند. بعضا در گزینش مدیران اصلی، معاونان وزارتخانه ها و استانداران نیز به نحوی عمل کرده اند که بیشتر شائبه تقسیم سهم به ذهن خطور می‌کرد تا برنامه‌ای جدی برای قلبه به مشکلات موجود، مشکلاتی که طی هشت سال ریاست جمهوری حسن روحانی بر کشور وارد شد، برای حل این عارضه نیاز به پیروان مکتب حاج قاسم سلیمانی بود تا جان فدای ملت و رهبری باشند نه برخی از افرادی که بیشتر به فکر رضایت همکلاسی ها و پدرخوانده های خود هستند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، گفت: اگرچه منکر تبعات مشکلات گذشته، اغتشاشات اخیر و تحرکات سنگین دشمنان خارجی بر وضعیت موجود در حوزه اقتصاد نیستیم اما نمیتوانیم در عین حال ضعف، بی انگیزگی و بی برنامگی تیم اقتصادی دولت را برای عبور از وضع موجود انکار کنیم.

موسوی لارگانی، افزود: ابتلای اقتصاد کشور به تورم مضمن موجب ازبین رفتن توان خرید خانوارهای کشور خصوصا افراد ضعیف شده، تنها افزایش حقوق چاره کار نیست بلکه با افزایش تولید و سرمایه‌گذاری باید تورم موجود را مهار کرد که به تیم اقتصادی کارآمد و دارای تخصص و تجربه نیازمند است.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی ، عنوان کرد: در بحث لایحه برنامه هفتم توسعه و بودجه سال 1402 انتظار داشتیم در جلسات سران قوا حداقل هماهنگی اولیه در این خصوص مابین روسای قوه‌های مجریه و مقننه اتفاق افتد تا حداقل مجلس بداند چه مسیری پیش روی دارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: سازمان برنامه و بودجه هنوز نتوانسته است اشکلات جدی در نظام بودجه ریزی کشور را برطرف کند، اشتباه این سازمان در بودجه سال جاری در میزان درآمدها مزید بر علت است و موجب کسری بزرگ حداقل 200 هزار میلیارد تومانی در بودجه سال جاری شده که واضح است چنین کسری بزرگی موج تورمی در دل خود دارد، چرا که دولت برای پرداخت حقوق کارکنان ناچار به استقراض از بانک مرکزی خواهد دش که یعنی چاپ پول و تورم بیشتر. دلیل بروز اشکلات این است که سازمان برنامه و بودجه نتوانسته به تدوین یک لایحه بودجه مبتنی بر واقعیات کشور اقدام کند. روی کاغذ با لطایف و الحیل درآمدها و هزینه ها را برابر می‌کنند اما در عمل کسری رخ می‌دهد

وی، افزود: بررسی ها نشان می‌دهد سازمان برنامه و بودجه در هشت ماهه اول سال حتی یک ریال از اعتبارات تبصره 18 از جمله پرداخت تسهیلات اشتغالزایی و تولید را تخصیص نداده و تبصره 14 را نیز ناقص اجرا کرده است. درحال حاضر قانون ملاک توزیع بودجه نیست هرچه فشار بیشتر و لابی گری قوی ترتخصیص بودجه نیز بیشتر است. چنین روشی شیوه ای در توزیع بودجه از مصادیق فساد است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، گفت: در سایر وزارتخانه‌ها مشکلات وجود دارد، به صورت مثال با این مسیر ارزان ترین خودروهای کشور به 300 تا 500 میلیون تومان می‌رسد و سفته بازی رویه قالب بازار طلا، ارز و مسکن می‌شود.

در پایان  مهرداد گودرزوند چگینی نماینده رودبار در نطق میان دستور خود؛ با درود و سلام به شهدای انقلاب اسلامی، امام شهیدان، شهدای امنیت و مقاومت خصوصا شهید مقاومت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و سلام و درود به مقام معظم رهبری و گرامی داشت سالروز 9 دی ماه، گفت: در وضعیت فعلی کشور نمی‌توان با اما و اگرها و با افراد کم تجربه و بی تجربه شرایط اقتصادی کشور را در مسیر عدالت اجتماعی و رفع تبعیض اداره کرد؛ لازم و ضروری است تا مردم ایران اسلامی امروز در انتظار تغییر اساسی در وضعیت معیشت و اقتصاد هستند دولت با رویکرد تحولی و استفاده از نیروی‌های متخصص و با تجربه بارگذاری جدی در سیاست‌های کلی داشته باشد و روند تحول در تیم اقتصادی کشور را سرعت ببخشد.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: امروز شاهد روند مسابقه افزایش قیمت‌ها در شرکت‌های دولتی به بهانه افزایش قیمت‌های جهانی هستیم؛ گره زدن قیمت دلار به معیشت مردم ظلم مضاعفی است که باید با آن مبارزه کنیم.

وی تصریح کرد: بخشی از مشکلات مربوط به مدیران ضعیف و ناتوان و بی‌تجربه‌ای است که در تیم اقتصادی کشور قرار دارند؛ سطح قدرت خرید مردم از کارمندان کشوری گرفته تا لشکری، بازنشستگان، کارگران، دامداران و بسیاری از اقشار جامعه به دلیل نداشتن برنامه محوری و نیروی ضعیف در بخش سطحی از وزرا در حال کاهش است؛ انتظار می‌رود رییس جمهور در این راستا تدبیری اندیشیده تا از روند افزایش قیمت‌‌ها کاهش پیدا کند.

گودرزوند چگینی خاطرنشان کرد: انتظار است از نیروهای دانشگاهی و با تجربه در سطح وزرا و بدنه دولت بیش از گذشته استفاده شود. مهمترین مسئله حاکم در استان گیلان مدیریت، پسماند و اشتغال است، امیدوارم با  تدبیرمدیران ذیربط به مدیریت پسماند صورت مسئله پاک نشود؛ تغییر مکان زباله‌ها هیچ مشکلی را در این راستا حل نخواهد کرد و به فراموشی مسئله و تنش اجتماعی آغاز تقریب در بخش دیگر  از  استان خواهیم بود. 

نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه افزود: موضوع اشتغال در استان گیلان نیازمند توجه جدی مدیران کشوری و سرمایه گذاری  در استان و تسهیلات برای صنایع تعدیل و نیمه تعدیل در چرخش مالی شرکت ها است.

وی با اشاره به مسائل حوزه انتخابیه خود تاکید کرد: در مورد شهرستان محروم و مظلوم رودبار،از وزرای محترم بخصوص وزیر جهاد کشاورزی می خواهم با توجه به اینکه بخشی از شهرستان رودبار مستعد کشاورزی است، با تخصیص اعتبار لازم جهت ایجاد و بهسازی سدها در بخش انبارلو و روستاهای انبوه، نوده، کلیشه و گهر و روستاهای سی گل ، ناش ،نوده و روستاهای دیگر در بخش مرکزی رودبار روستاهای حلیمه جان و روستاهای دیگر بیش از ۷۰۰ هکتار از زمین های این بخش در زیر کشت برود.

چگینی خطاب به وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: راه های فرعی و روستایی شهرستان رودبار  شرایط مناسبی ندارد، از جمله نقاط بارشی که هر لحظه امکان افزایش خسارت مادی و معنوی برای مردم این شهرستان وجود دارد،نقاط بارشی فراوان در روستاهای بلوکات و رحمت آباد این شهرستان و راه بی ورزه به بخش معدن و  بخش انبارلو و همچنین راه های فرعی جیرنده به کلیشم ،راه های روستایی منطقه لاکه ،دوگاهه و روستاهای دیگر نیازمند  ایمنی سازی و آسفالت است که توجه ویژه دولت و وزیر راه و شهرسازی را می طلبد.

وی خطاب به وزیر فناوری و اطلاعات تصریح کرد: در حدود ۱۵ نقطه از این شهرستان محروم است ،انتظار می رود مناطق شهرستان رودبار که در استان گیلان و محل گردشگری کشور قرار دارد، مورد توجه جدی قرار بگیرد،اکثر مناطق شهرستان رودبار به دلیل قطع کابل تلفن ثابت ،مردم از استفاده تلفن ثابت محروم هستند،آقای وزیر انتظار داریم به این مسئله توجه ویژه ای صورت بگیرد.

نماینده مردم رودبار خطاب به وزیر نیرو ادامه داد: در مورد سدها و شبکه انتقال و ایستگاه های پمپاژ با توجه به تصویب ماده ۲۳ ردیف ملی آن  برگزار شود ،تا در زمان مقرر ۵ شهر و ۲۸ روستا از آب شرب با کیفیت و کمیت استفاده کنند،همچنین در حال حاضر بسیاری از شهرها و روستاهای شهرستان رودبار هم آب مصرفی ندارند و هم فاضلاب این شهر در وضعیت خطرناکی قرار دارد،لذا از وزیر نیرو می خواهم که دستور ویژه در خصوص آب و فاضلاب شهرستان رودبار صادر فرمایید.

وی در ادامه اظهار داشت:از سازمان برنامه و بودجه می‌خواهم با توجه به پایین بودن حقوق نیروهای مسلح،انتظامی،بازنشستگان لشکری و کشوری و تورم افسار گسیخته که جوابگوی معیشت روزانه آنان نیست ،از رئیس‌جمهور و سازمان برنامه و بودجه می خواهم  که در لایحه ۱۴۰۲ توجه  به نیروهای مسلح صورت گیرد، تا توانایی و قدرت خرید این قشری که همواره در دولت و در مرزهای کشور  مدافع کشور بودند، بالا برود.

چگینی در پایان خاطرنشان کرد: انشاالله لطف خداوند متعال مکتب حاج قاسم سلیمانی را در سراسر جهان و پرچم سبز امام حسین علیه السلام برافراشته کند و جمهوری اسلامی همواره در تمام نقاط دنیا پابرجا باشد و بتوانیم نهضت انقلاب اسلامی را به سراسر دنیا صادر کنیم،انشاالله یکپارچگی و وحدت مردم ایران باعث شود تا همواره پیروز و موفق باشیم.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 947646